Milwaukee M18FPP3K-502B Fuel Combi Kit
SKU: 820969
Sorry, this product is out of stock online
How to get it
Speak to our teamWe're happy to help - chat with us, send us a whatsapp or call us on 0345 077 0708.
Visit one of our 8 stores
  • Product Description
    The M18FPD2 Fuel Percussion Drill feat... read more
    Product Description
    The M18FPD2 Fuel Percussion Drill features a brushless POWERSTATE™ motor which is ideal for for heavy application under load and has an outstanding torque of 135 Nm. It has an extremely compact design of 175 mm length for access into tight space and an advanced heavy duty chuck providing increased bit grip. The 13mm metal chuck allows for quick bit changes and superior bit retention and this combo drill even features an all metal reversible belt clip so it can be hung quickly and easily. With an optimised speed, on board fuel gauge and LED light, you'll find any job a breese.
    Part of Milwuakee's innovative M18 range, the FJS-502X Top Handle Jigsaw has a powerful brushless POWERSTATE™ motor, a patented FIXTEC blade clamp, and delivers fast cutting with a long tool life. With a 5.0Ah battery back, the brushless motor offers up to 32 m in 19 mm OSB. Other features of the M18 FJS-502X include the keyless bevel facility on the base plate which allows for adjustment between 0 - 45° as well as a 5 stage pendulum action for increased cutting performance. To make life easier, this jigsaw also includes a dust blower to keep the cut line free of wood dust, an integrated LED light for workspace illumination and the detachable soft shoe avoids marks and scratches when cutting soft materials.
    Shop the full range of Milwaukee offered at Charlies and find the right tool for the job.
  • Delivery & Returns
    Delivery
    Here's our full Delivery & Returns page, or feel free to contact us.
    Big and bulky items may be delivered in a couple of different ways:
    Returns
  • Product Specifications
    • Set Includes:
    • M18FPD2 Fuel Percussion Drill
    • M18FJS-502X Fuel Top Handle Cordless Jigsaw
    • M18BMT Multi Tool
    • 2 x M18 5Ah Red-Lithium Batteries
    • M12-18 Fast Charger
    • Carry bag
    • M18FPD2 Fuel Percussion Drill Specifications:
    • Voltage: 18V
    • Chuck Capacity: 13mm
    • Max. Drilling Steel: 16mm
    • Max. Drilling Masonry: 16mm
    • Max. Drilling Wood: 89mm
    • Max. Percussion Rate: 0 - 32,000 bpm
    • Max. Torque: 135 Nm
    • No Load Speed Gear 1: 0 - 550 rpm
    • No Load Speed Gear 2: 0 - 2000 rpm
    • Speed Settings: 2
    • Features:
    • Compact length of 175mm
    • Advanced heavy duty chuck providing increased bit grip
    • On board fuel gauge and LED light
    • All metal reversible belt clip to hang your tool quickly and easily
    • Weight with Battery:1.9kg
    • M18FJS-502X Fuel Top Handle Cordless Jigsaw Specifications:
    • Voltage: 18V
    • Bevel Capacity: 0-45°
    • Max. Cutting Capacity (Steel): 10mm
    • Max. Cutting Capacity (Wood): 135mm
    • No Load Stroke Speed: 0 - 3500 spm
    • Stroke Length: 25mm
    • Weight with Battery: 2.9kg
    • M18BMT Multi Tool Specifications:
    • Voltage: 18V