Webb Eco WEV20LM33B4 20V Cordless Rotary Lawn Mower Kit
SKU: 929997
In stock
Need it tomorrow? Order in the next
Hours
Mins
Secs
Adding to basket… The item has been added
Buy now, pay later interest free instalments.
How to get it
Speak to our teamWe're happy to help - chat with us, send us a whatsapp or call us on 0345 077 0708.
Visit one of our 8 stores
  • Product Description
    Webb Eco WEV20LM33B4 20V 33cm Cordless Rotary Lawnmower Kit with 4Ah Battery and Charger
    Perfectly suited to small and medium-sized lawns, the Webb Eco WEV20LM33B4 20V 33cm Cordless Rotary Lawnmower Kit is a versatile solution to garden maintenance.
    The lawnmower is powered by advanced 20V Lithium-ion battery technology and a hig... read more
    Product Description
    The lawnmower is powered by advanced 20V Lithium-ion battery technology and a high-performance, efficient brushless motor, to ensure efficient grass-cutting with up to 35 minutes of run time. With five cutting heights to choose from and adjusted with a single lever, you can achieve the desired grass length ranging from 25mm to 65mm. The grass is collected in a 35 litre mesh collection bag, which allows for better airflow and ensures that the bag fills up completely before it needs to be emptied.
    Not quite what you were looking for? Browse our full range of Cordless Lawn Mowers.
    Shop more from Webb.
  • Guides & Assembly
    Download our guides
  • Delivery & Returns
    Delivery
    Here's our full Delivery & Returns page, or feel free to contact us.
    Big and bulky items may be delivered in a couple of different ways:
    Returns
  • Product Specifications
    Technical Specifications:
    ​Power: Battery
    Working Width: 33cm (13")